Listwa wibracyjna czy ręczna łata? Jak wygładzić beton

Do prac w betonie potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Masa betonowa bardzo szybko gęstnieje i aby uzyskać właściwą jej konsystencję, budulec ten musi być praktycznie bez ustanku mieszany. Po wylaniu masy, w trakcie jej gładzenia beton się wibruje, z pomocą specjalnych urządzeń. Zazwyczaj prace  w trakcie wylewania betonu trwają przy użyciu wibratorów wgłębnych, dzięki którym materiał jest stale wprawiany w ruch. Do pracy na powierzchni wylanych fundamentów czy posadzek przyda się zaś listwawibracyjna umożliwiająca jednoczesne „zawibrowanie” i wygładzenie powierzchniowej warstwy betonowej płaszczyzny.

Wibrowanie i gładzenie w jednym

Narzędzia takie jak listwa wibracyjna umożliwiają równomierne rozprowadzenie i wygładzenie betonowej powierzchni bezpośrednio po jej wylaniu. Idealną gładkość można jednak uzyskać dopiero z wykorzystaniem specjalnej, zazwyczaj ręcznej łaty. Typowe listwy wibracyjne, mimo iż znacznie ułatwiają i przyspieszają prace, nie pozwalają jednak na wytworzenie naprawdę gładkiej powierzchni.

Inne narzędzia do prac w betonie

Po wylaniu betonowej posadzki, stropów lub fundamentów trzeba jeszcze zrobić miejsce na elementy różnego rodzaju instalacji. Instalacja elektryczna, hydrauliczna, oświetlenie, sieci komputerowe – to wszystko powoduje konieczność żłobienia w wylanym betonie specjalnych rowków (tzw. bruzd) albo wiercenia otworów. Do tego typu zadań trzeba mieć w pełni profesjonalne narzędzia. Wynajem łaty czy listy wibracyjnej nie wystarczy – potem przyda się jeszcze bruzdownica oraz młot udarowy.